Eğitim Reformu Girişimi, Yayın Kimliği

ERG yayın kimliğinin temel çekirdeği olan renk yumağı 16 adet 8 farklı renkte organik çizginin oluşturduğu bir grafik öğe. Renk yumağını oluşturan çizgiler köşelere ve kırılma noktalarına sahip değil. Keskin dönüşler yaptıkları durumlarda bile organik formlarını koruyorlar. Renk yumağı tüm karmaşıklığına rağmen bütünsel bir yapı, içinde birçok benzer yapı barındırıyor. Kendi içinde başlangıcı ve bitişi olan, bütünsel ama düzensiz bu yapılar, birbiri üstüne biniyor, iç içe giriyor, kesişiyor. Yumağı oluşturan çizgilerin zayıflık ve kırılganlığı köşelerden çok bu kesişim noktalarında. Kesişim noktalarında bir renk ve çizgi diğerinin üstünü kapatıyor, yolunu kesiyor ve yön değiştirmeye zorluyor.

Renk yumağı bir çeşit düğüm. Her düğüm gibi doğru yerden başlanırsa çözülebilir. Bu yüzden iç içe geçmiş yeni yollar bulmayı ve iz sürmeyi içinde barındırıyor. Renk yumağı paradigması bir yandan kaosu ve karmaşıklığı; diğer yandan çok renkli, çok katmanlı, çok değişkenli ve çok aktörlü olma durumunu anlatıyor.

“Eğitim Reformu Girişimi’nin yayınlarının kapaklarında kullandığı bir desen var. Çeşitli renklerde çizgilerin oluşturduğu karmaşık bir yumak deseni… Eğitim sistemimizin içinde bulunduğu durumun tam bir simgesi bu desen.

ERG, yaklaşık üç yıldır bu karmaşık yumağı çözmeye katkıda bulunmaya çalışıyor. Hem erg’nin çalışmalarını izleyen hem de yıllardır haberler, tartışmalar düzeyinde eğitim sisteminin sorunlarıyla uğraşan biri olarak, ben de bu yumağın hangi ucunu tutarsak düğümü en kolay çözebileceğimizi düşünüyorum.” (Ferhat Boratav, CNN Türk)

  • Müşteri

    Eğitim Reformu Girişimi

  • Tasarım

    Rauf Kösemen

  • Koordinasyon

    Pınar Karaağaç

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz.